WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

10th WKF Training Camp & Karate1 Youth Cup

10th WKF Training Camp & Karate1 Youth Cup
(2017/6/26-7/2 Umag,Croatia)

#Kumite
♦Female Cadet -47 [1st] Hurenko Polina (FRA) [2nd] Paños_Jaén Nuria (ESP) [3rd] Duru Hikmet_Ayse (TUR) / Keckes Elena (CRO)
♦Female Cadet -54 [1st] Perovic Ivana (SRB) [2nd] Kamenova Ivana (BUL) [3rd] Slassi Sara (MAR) / Pálinkášová Laura (SVK)
♦Female Cadet 54+ [1st] Sælid Annika (NOR) [2nd] Jovanovic Milena (MNE) [3rd] Krivdová Sara (SVK) / 澤島さくら (JPN)
♦Female Junior -48 [1st] Tahata Rinka (JPN) [2nd] Teymurova Fidan (AZE) [3rd] Stanciu Denisa_Andreea (ROM) / Schicchi Federica (ITA)
♦Female Junior -53 [1st] Ocak Damla (TUR) [2nd] Hirt Silvia (SUI) [3rd] Brunori Veronica (ITA) / Pehar Jelena (CRO)
♦Female Junior -59 [1st] Malauta Miruna_Mihaela (ROM) [2nd] Nelting Kimberly (LUX) [3rd] Ossipova Marta (EST) / Vukoja Lea (CRO)
♦Female Junior 59+ [1st] Lesjak Lucija (CRO) [2nd] Rahmanovic Ilma (BIH) [3rd] Ziller Lora (AUT) / Berultseva Sofya (KAZ)
♦Female U21 -50 [1st] Tassin Valentina (ITA) [2nd] Cichrova Rebecca (SVK) [3rd] Luke Amy (SCO) / Sassano Silvia (ITA)
♦Female U21 -55 [1st] Banaszczyk Dorota (POL) [2nd] Craig Rebecca (SCO) [3rd] Volodina Uliana (RUS) / Berardino Agnese (ITA)
♦Female U21 -61 [1st] Barac Marina (CRO) [2nd] Barracato Lola (BEL) [3rd] Espinosa María (ESP) / Brogneri Sara (ITA)
♦Female U21 -68 [1st] Hassouni Iman (FRA) [2nd] Zaborniak Alexandra (CAN) [3rd] Pereuda Anastasiia (UKR) / Ulluri Dielza (SUI)
♦Female U21 68+ [1st] Ferracuti Clio (ITA) [2nd] Boisvenue Camelie (CAN) [3rd] Harast Kinga (POL) / Budič Kaja (SLO)
♦Male Cadet -52 [1st] Marat Azamat (KAZ) [2nd] Dujaković Pavle (BIH) [3rd] Reshetnik Nikita (BLR) / Aghayev Farid (AZE)
♦Male Cadet -57 [1st] Almalki Nawaf (KSA) [2nd] Salavat Bekarys (KAZ) [3rd] Thompson Jed (ENG) / Morra Christian (ITA)
♦Male Cadet -63 [1st] Batyrgali Abilmansur (KAZ) [2nd] De_Vivo Daniele (ITA) [3rd] Szewczyk Krzysztof (POL) / Gretskii Daniil (RUS)
♦Male Cadet -70 [1st] Heim Ugo (FRA) [2nd] Fiore Matteo (ITA) [3rd] Rydstrøm Henrik (NOR) / Tomljanovic Leon (CRO)
♦Male Cadet 70+ [1st] Ozgunduz Ugur_Burak (TUR) [2nd] Sakiyama Keisei (JPN) [3rd] McCarthy Chris (IRL) / Sonoda Masato (JPN)
♦Male Junior -55 [1st] Ortiz_Fernandez Alejandro (ESP) [2nd] Mammadov Museyib (AZE) [3rd] Tregubov Nikita_ (RUS) / Yamaoka Masaki (JPN)
♦Male Junior -61 [1st] Veseli Fahik (MKD) [2nd] Sabiecki Milosz (POL) [3rd] Poimtsev Mikhail (RUS) / Stefanyuk_Musienko Viktor (ESP)
♦Male Junior -68 [1st] Ruggiero Rosario (ITA) [2nd] Almalki Mohammed (KSA) [3rd] Nakamura Kotaro (JPN) / Akkurt Eren (TUR)
♦Male Junior -76 [1st] Korabau Ivan (BLR) [2nd] Alzuabi Meshari (KSA) [3rd] Bulut Enes (TUR) / Gyurik Adi (SVK)
♦Male Junior 76+ [1st] Alazmi Omar (KSA) [2nd] Kósa Tomáš (SVK) [3rd] Tynysbek Nurtiles (KAZ) / Wagner Kevin (SUI)
♦Male U21 -60 [1st] Melekhin Aleh (BLR) [2nd] Alalyani Abdulaziz (KSA) [3rd] Greco Danilo (ITA) / Albasher Saud (KSA)
♦Male U21 -67 [1st] Solopov Kirill (RUS) [2nd] Hodzic Mario (MNE) [3rd] Gutnik Alexandr (RUS) / Lychagin Fedor (RUS)
♦Male U21 -75 [1st] Zaborski Petar (MKD) [2nd] Pietromarchi Lorenzo (ITA) [3rd] Weimer Niklas (SWE) / Djozic Mensur (BIH)
♦Male U21 -84 [1st] Timmermans Brian (NED) [2nd] Mahmutović Aldin (BIH) [3rd] Joksimovic Stefan (SLO) / Popovic Vuk (MNE)
♦Male U21 84+ [1st] Hamedi Tareg (KSA) [2nd] Sachkov Maksim (RUS) [3rd] Raguž Karlo (CRO)
♦Training Camp and Kids Competition – Female U12 -35 kg [1st] Budnikova Viktoriia (RUS) [2nd] Hecker Bojana (HUN) [3rd] Genta Micol (ITA) / Backovic Helena (MNE)
♦Training Camp and Kids Competition – Female U12 -40 kg [1st] Tsaneva Teodora (BUL) [2nd] Khorsik Daria (RUS) [3rd] Loyal Lili (HUN) / Palashevska Veronika (UKR)
♦Training Camp and Kids Competition – Female U12 -45 kg [1st] Markava Ulyana (BLR) [2nd] Mesić Adnana (BIH) [3rd] Spoljaric Tea_Lena (CRO) / Polónyová Bianka (SVK)
♦Training Camp and Kids Competition – Female U12 45+ kg [1st] Ettaleb Meriam (BEL) [2nd] Hoxhaj Elena (CRO) [3rd] Di_Bari Gemma (ITA) / Cacko Mia (CRO)
♦Training Camp and Kids Competition – Female U14 -42 kg [1st] Sipovic Emina (BIH) [2nd] Gharaei Mahta (CAN) [3rd] Ilieva Monika (BUL) / Zarei Lara (SWE)
♦Training Camp and Kids Competition – Female U14 -47 kg [1st] Fital Kori (SCO) [2nd] Tsvetanova Kristina (BUL) [3rd] Jakubovics Dalma (HUN) / Riazanova Anastasiia (RUS)
♦Training Camp and Kids Competition – Female U14 47+ kg [1st] Kovac Iris (CRO) [2nd] Lisac Laura (CRO) [3rd] Ulivi Alice (ITA) / Efremova Ekaterina (RUS)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U12 -30 kg [1st] Bjelajac Ognjen (MNE) [2nd] Salkić Tarik (BIH) [3rd] Goric Matej (CRO) / Soshnikov Maksim (RUS)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U12 -35 kg [1st] Veras Liam (GRB) [2nd] Toplicanec Nikola (CRO) [3rd] Kołodziejczak Przemysław (POL) / Zarei Saresh (SWE)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U12 -40 kg [1st] Akhmedov Rustam (RUS) [2nd] Jagruth Manjoore_Prashada (IND) [3rd] Milinovich David (CRO) / Irgers Nils_Aleksandrs (LAT)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U12 -45 kg [1st] Aminov Ronen_Yosef (ISR) [2nd] Saliju Emre (MNE) [3rd] Magdeev Mansur (RUS) / Del_Seppia Pietro (ITA)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U12 45+ kg [1st] Leper Milan (BIH) [2nd] Bozzi Andrea (ITA) [3rd] Alexandru Gulas (ROM) / Sedlá Andrej (SVK)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U14 -40 kg [1st] Akhmedov Akhmed (RUS) [2nd] Panchuk Artem (UKR) [3rd] Lekhterov Dmitrii (RUS) / Savadov Farid (AZE)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U14 -45 kg [1st] Scheuer Tim (SUI) [2nd] Černický Jakub (SVK) [3rd] Marković Lazar (BIH) / Fatykhov Niiaz (RUS)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U14 -50 kg [1st] Kurakov Nikita_ (RUS) [2nd] Mikulić Nemanja (MNE) [3rd] Veras Luan (GRB) / Kovačević Aleksandar (BIH)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U14 -55 kg [1st] Sedoikin Leonid (RUS) [2nd] Belfi Dino (RSA) [3rd] Woods Ben (SCO) / McKay Harry (SCO)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U14 55+ kg [1st] Kokovurov Konstantin (RUS) [2nd] Altman Aleksei (RUS) [3rd] Kresic_ Sandro (BIH) / Jarocki Hubert (POL)

#Kata
♦Female Cadet [1st] Shcherbina_ Anna (RUS) [2nd] Tempestini Serena (ITA) [3rd] Soldano Sara (ITA) / Crnovcic_ Slavica (SRB)
♦Female Junior [1st] Nicosanti Noemi (ITA) [2nd] Garcia_Lozano Marta (ESP) [3rd] Amato Carolina (ITA) / Kotlyarova Polina (RUS)
♦Female U21 [1st] D_Onofrio Terryana (ITA) [2nd] Brázdová Ema (SVK) [3rd] Dimoska Marijana (MKD) / Sterck Laura (HUN)
♦Male Cadet [1st] Ghinami Alessio (ITA) [2nd] Virtanen Saku (FIN) [3rd] Subota Uros (SRB) / Parisi Mirko (ITA)
♦Male Junior [1st] Suvajcevic Stefan (SRB) [2nd] Cerovic Luka (SRB) [3rd] Alasmari Mesfer (KSA) / Duška Enriko (SVK)
♦Male U21 [1st] Nekoofar Andrea (ITA) [2nd] Stea Samuel (ITA) [3rd] Petrillo Daniele (ITA) / Alamo Antonio (ESP)
♦Training Camp and Kids Competition – Female U12 [1st] Garcia_Lozano Paola (ESP) [2nd] Bockor Emma_Berta (CRO) [3rd] Trejo Melanie (AUT) / Majsec Iskra (CRO)
♦Training Camp and Kids Competition – Female U14 [1st] Grgic Inga (CRO) [2nd] Gheorghita Georgiana (ITA) [3rd] Braja Klara (CRO) / D_Onofrio Orsola (ITA)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U12 [1st] Jagruth Manjoore_Prashada (IND) [2nd] Matuski Georgi (BUL) [3rd] Dyulgerov Nikolay (BUL) / Mehmed Tulchan (BUL)
♦Training Camp and Kids Competition – Male U14 [1st] Urynbayev Gabiden (KAZ) [2nd] Relic Matija (CRO) [3rd] Stojanovic Uros (SRB) / Šlehofer Richard (SVK)

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.