WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

Karate1 Series A – Istanbul 2019

Karate1 Series A – Istanbul 2019
(2019/5/17-19 Istanbul, Turky)

#Kumite
♦Female Kumite -50Kg [1st] Ozcelik Arapoglu Serap (TUR) [2nd] Gu Shiau-Shuang (TPE) [3rd] Plank Bettina (AUT) / Akkurt Selvanur (TUR)
♦Female Kumite -55Kg [1st] Khaksar Taravat (IRI) [2nd] Wen Tzu-Yun (TPE) [3rd] Sharykhina Irina (BLR) / Nakamura Shiori (JPN)
♦Female Kumite -61Kg [1st] Coban Merve (TUR) [2nd] Grande Alexandra (PER) [3rd] Serogina Anita (UKR) / Mirzaeva Barno (UZB)
♦Female Kumite -68Kg [1st] Rakovic Marina (MNE) [2nd] Zaretska Irina (AZE) [3rd] Someya Kayo (JPN) / Quirici Elena (SUI)
♦Female Kumite +68Kg [1st] Abbasali Hamideh (IRI) [2nd] Saito Ayaka (JPN) [3rd] Berultseva Sofya (KAZ) / Jami Chahnez (TUN)
♦Male Kumite -60Kg [1st] Samdan Eray (TUR) [2nd] Baitureyev Yerkinbek (KAZ) [3rd] Meskini Ali (IRI) / Saymatov Sadriddin (UZB)
♦Male Kumite -67Kg [1st] Xenos Dionysios (GRE) [2nd] Shinohara Hiroto (JPN) [3rd] Nhuyen Devid (BLR) / Abdelgawad Abdalla Hesham (EGY)
♦Male Kumite -75Kg [1st] Asgari Ghoncheh Bahman (IRI) [2nd] Busa Luigi (ITA) [3rd] Harspataki Gabor (HUN) / Abdelaziz Abdalla Mamduh (EGY)
♦Male Kumite -84Kg [1st] Ghararizadeh Mahani Mahdi (IRI) [2nd] Aktas Ugur (TUR) [3rd] Khodabakhshi Mahdi (IRI) / Kvesic Ivan (CRO)
♦Male Kumite +84Kg [1st] Abazari Saleh (IRI) [2nd] Arkania Gogita (GEO) [3rd] Kolikov Alexandr (RUS) / Yamanoglu Alparslan (TUR)

#Kata
♦Female Kata [1st] Sanchez Jaime Sandra (ESP) [2nd] Shimizu Kiyou (JPN) [3rd] Ono Hikaru (JPN) / Lau Mo Sheung Grace (HKG)
♦Male Kata [1st] Nishiyama Kakeru (JPN) [2nd] Goktas Emre Vefa (TUR) [3rd] Quintero Capdevila Damian Hugo (ESP) / Sofuoglu Ali (TUR)
♦Female Team Kata [1st] Iran Karate Team (IRI) [2nd] Ronin Australia (AUS) [3rd] Eq. B (PER) / Egypt Female Kata Team (EGY)
♦Male Team Kata [1st] Turkiye 1 (TUR) [2nd] Master Rapid SKF CBL (ITA) [3rd] Iran National Kata Team (IRI) / Italy (ITA)

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.