WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

The 4th World Shoto Federation Karate-do Championships 2016

The 4th World Shoto Federation Karate-do Championships 2016
(2016/9/9-10 Glasgow, Scotland)

#Kumite
♦Kumite ~ Female 10-11yrs [1st] Poole Eilidh (SCO) [2nd] Doherty Natasha (IRL) [3rd] Atherton Lindsay (SCO) / Beattie Aimie (SCO)
♦Kumite ~ Female 12-13yrs [1st] Tegetmeier Amy (ENG) [2nd] Almarcha_Cremades Marina (ESP) [3rd] Baron Grace (ENG) / Antón_Samaniego Aroa (ESP)
♦Kumite ~ Female 14-15yrs [1st] Cleary Taya (SCO) [2nd] Kukk Katrin (EST) [3rd] Howarth Sarah (ENG) / Besen Ece (ENG)
♦Kumite ~ Female 16-17yrs [1st] Bannister Amber (ENG) [2nd] Mackintosh Laura (ENG) [3rd] Boggs Ellie (IRL) / Ouimet Britanny (CAN)
♦Kumite ~ Female 18-21yrs [1st] Friel Geri (IRL) [2nd] Lorentsen Katja (DEN) [3rd] Sökare Felica (SWE) / Oneil-Smith Selena (WAL)
♦Kumite ~ Female 22-39yrs [1st] Someya Kayo (JPN) [2nd] Someya Mayumi (JPN) [3rd] Scott Ashley (ENG) / Booyens Meghan (RSA)
♦Kumite ~ Female 40-49yrs [1st] Wright Maja (SCO) [2nd] Toweel Natalie (RSA) [3rd] Rikberg Eha (EST) / Beata Papp (HUN)
♦Kumite ~ Female 50yrs & over [1st] Sökare Karin (SWE) [2nd] Higgins Anne (SCO)
♦Kumite ~ Male 08-09yrs [1st] Shimada Tomohiro (JPN) [2nd] Christie-Scott Mackenzie (SCO)
♦Kumite ~ Male 10-11yrs [1st] Gilfillan Harry (SCO) [2nd] Mostert Marcus (RSA) [3rd] Jendreizik Ole (GER) / Shimamura Tadatsugu (JPN)
♦Kumite ~ Male 12-13yrs [1st] Hird Joe (ENG) [2nd] Mitchell Isaac (ENG) [3rd] Tepperberg Shay (ISR) / Dunbar Ruben (IRL)
♦Kumite ~ Male 14-15yrs [1st] Kalme Ken_Erik (EST) [2nd] Poole Rhuraidh (SCO) [3rd] Simpson Lewis (SCO) / Bews Reuban (SCO)
♦Kumite ~ Male 16-17yrs [1st] Pavlov Vladimir (RUS) [2nd] Gibson Jack (SCO) [3rd] Abdoun Ilyes (CAN) / Aliev Asker (RUS)
♦Kumite ~ Male 18-21yrs [1st] Scobie Cameron (SCO) [2nd] Ziv Gal (ISR) [3rd] Mitchell Tom (ENG) / Harrigan Jordan (IRL)
♦Kumite ~ Male 22-39yrs [1st] Watanabe Daisuke (JPN) [2nd] Toyama Shohei (JPN) [3rd] Nagaki Shinji (JPN) / McFadden James (IRL)
♦Kumite ~ Male 40-49yrs [1st] Linde Tomas (SWE) [2nd] Kajiyama Hisashi (JPN) [3rd] Yoshida Diogo (BRA) / Araújo Adriano (BRA)
♦Kumite ~ Male 50yrs & over [1st] Bortels Eric (BEL) [2nd] Houndalas Filip (RSA) [3rd] Björkman Jens (SWE) / Shapira Yossi (ISR)
♦Team Kumite ~ Female 11-13yrs [1st] JKS England (ENG) <Baron Grace / Tegetmeier Amy / Whittington Alice> [2nd] JKS Israel 3 (ISR) <Tzemach Yarden / Perlmuter Arbel / Mizrachi Moran> [3rd] Scotland (SCO) <Wood McKenzie / Simpson Amy / Poole Eilidh / Jones Eilidh / Beattie Aimie> / JKS Ireland (IRL) <Doherty Natasha / Dolan Emma / Simpson Jamie_Lee / Smith Rachel>
♦Team Kumite ~ Female 14-16yrs [1st] JKS England (ENG) <Bannister Amber / Freer Georgia / Howarth Sarah / Mackintosh Laura> [2nd] Team Kumite Estonia (EST) <Erilaid Hanna_Maria / Kukk Katrin / Lind Eliise> [3rd] JKS Ireland (IRL) <Boggs Ellie / Gorman Kelly / McGarrigle Sharah / OKeeffe Ali> / Scotland (SCO) <Cleary Taya / Gove Kirsty / McCrorie Lucy / McKay Hannah / Simpson Erin>
♦Team Kumite ~ Female 17yrs & over [1st] Japan (JPN) <Someya Mayumi / Someya Kayo / Okamoto Saori> [2nd] JKS England (ENG) <Bannister Amber / Handley Tanya / Mackintosh Laura / Scott Ashley> [3rd] Canada (CAN) <Boulos Valérie / Huneault Jessica / Sauvageau Flavie> / JKS Ireland (IRL) <English Georgia / Friel Geri / Martin Sara / O_Brien Claire>
♦Team Kumite ~ Male 11-13yrs [1st] JKS England (ENG) <Hardcastle Harry / Hird Joe / Mitchell Isaac / Mitchell Seb> [2nd] JKS Ireland (IRL) <Farooqi Ashad / Crawford Ciaran / Doherty Ryan / Dunbar Ruben / Donaghey Jack> [3rd] Scotland (SCO) <Finlayson Daniel / Gilfillan Harry / McGillivray Murray / Todd Rory / Woods Ben> / South Africa Children (RSA) <Bezuidenhout C.W. / Mostert Marcus / Wolmarans Tian>
♦Team Kumite ~ Male 14-16yrs [1st] Scotland (SCO) <Doig Kyle / Gray Lucas / Scobie Sam / Simpson Lewis / Steen Arran> [2nd] JKS Wales (WAL) <Preece Nathan / Oneil-Smith Aaron / Davies Harry / Rogers Rhydian> [3rd] JKS España / Spain (ESP) <Amoros_Martinez Juan / Fernández_López Manuel / López_López Jordi> / Canad_Junior (CAN) <Shagiri_Dela_Cruz Alejandro_Emilio / Guesmi Iyed / Fortin Mathieu / Assli Dhia-Eddine>
♦Team Kumite ~ Male 17-19yrs [1st] Scotland (SCO) <Gibson Jack / McIntyre Alex / Sinclair Jamie> [2nd] JKS Russia (RUS) <Bykov Vladislav / Pavlov Vladimir / Aliev Asker> [3rd] JKS England (ENG) <Lister David / Mitchell Tom / Sharp Zach> / JKS Israel 5 (ISR) <Kish Tamir / Ziv Gal / Ziv Nir>
♦Team Kumite ~ Male 20yrs & over [1st] Japan (JPN) <Watanabe Daisuke / Toyama Shohei / Nagaki Shinji> [2nd] JKS Ukraine (UKR) <Sobko Bogdan / Sierokurov Oleksandr / Kopyl Viacheslav / Karasov Serhii / Gidrat Anton> [3rd] JKS Ireland (IRL) <Harrigan Jordan / Kenny Mark / McFadden James / Melouah Simon / Muckell Darragh> / JKS England (ENG) <Bulmer Joe / Coxon Sam / Lister David / Mitchell Tom / Richardson Ben>
♦Team Kumite ~ Mixed 08-10yrs [1st] Scotland Boys (SCO) <Murphy Joshua / Beveridge Aiden / Woods Jack> [2nd] Scotland Girls (SCO) <Foley Marisa / McFarlane Ruby / Atherton Lindsay>

#Kata
♦Disability Kata ~ Mixed [1st] Rogers Rhydian (WAL) [2nd] McLean Tristan (SCO) [3rd] Swan Dennis (SCO) / Wilson Cameron (SCO)
♦Family Kata ~ Mixed – 2Generations [1st] Japan Nishii (JPN) <Nishii Yumena / Nishii Miu / Nishii Mika> [2nd] JKS España / Spain (ESP) <Chazarra_Cortes Ana / Chazarra_Cortes Sofía / Cortes_Gutiérrez Encarnación> [3rd] Scotland Poole (SCO) <Poole Eilidh / Poole Rhuraidh / Poole Scott> / Team Okeeffe Ireland (IRL) <Okeeffe Ali / Okeeffe Dermot / Okeeffe Jennifer>
♦Kata ~ Female 10-11yrs [1st] Poole Eilidh (SCO) [2nd] Beattie Aimie (SCO) [3rd] Atherton Lindsay (SCO) / Foley Marisa (SCO)
♦Kata ~ Female 12-13yrs [1st] Biagini Alessia (ITA) [2nd] Baron Grace (ENG) [3rd] Tzemach Yarden (ISR) / Perlmuter Arbel (ISR)
♦Kata ~ Female 14-15yrs [1st] Nishii Miu (JPN) [2nd] Tomita Chinatsu (JPN) [3rd] Cleary Taya (SCO) / Stanley Amelia (ENG)
♦Kata ~ Female 16-17yrs [1st] Rodigari Naomi (ITA) [2nd] Stembridge Lacie (ENG) [3rd] Auddino Luana (ITA) / Ferro Alessia (ITA)
♦Kata ~ Female 18-21yrs [1st] Sökare Felica (SWE) [2nd] OKeeffe Jennifer (IRL) [3rd] Lorentsen Katja (DEN) / Gemello Norma (ITA)
♦Kata ~ Female 22-39yrs [1st] Okamoto Saori (JPN) [2nd] Huneault Jessica (CAN) [3rd] Barker Emma (ENG) / Janssen Tanja (BEL)
♦Kata ~ Female 40-49yrs [1st] Onishi Naoko (JPN) [2nd] Speziale Samanta (ITA) [3rd] Marques Luciene (BRA) / Toweel Natalie (RSA)
♦Kata ~ Female 50yrs & over [1st] Jaeggi Barbara (SUI) [2nd] Sökare Karin (SWE) [3rd] Higgins Anne (SCO)
♦Kata ~ Male 10-11yrs [1st] Östlund Victor (SWE) [2nd] Cronje Henco (RSA) [3rd] Shimamura Tadatsugu (JPN) / Nell Sean (RSA)
♦Kata ~ Male 12-13yrs [1st] Harrison James (ENG) [2nd] McGillivray Murray (SCO) [3rd] Wolmarans Tian (RSA) / Woods Ben (SCO)
♦Kata ~ Male 14-15yrs [1st] Konwar Dipankar (IND) [2nd] Simpson Lewis (SCO) [3rd] Dahlarov Artem (UKR) / López_López Jordi (ESP)
♦Kata ~ Male 16-17yrs [1st] Santos Johann (ENG) [2nd] Alberola_García Adrian (ESP) [3rd] Binderman Dolev (ISR) / Sinclair Jamie (SCO)
♦Kata ~ Male 18-21yrs [1st] Karasov Serhii (UKR) [2nd] Arlotti Cristian (ITA) [3rd] Betti Danilo (ITA) / Sobko Bogdan (UKR)
♦Kata ~ Male 22-39yrs [1st] Arimoto Koji (JPN) [2nd] Toyama Shohei (JPN) [3rd] Panfilio Diego (ITA) / Birt Lloyd (WAL)
♦Kata ~ Male 40-49yrs [1st] Kajiyama Hisashi (JPN) [2nd] Durand Fabrice (FRA) [3rd] Khatnyuk Oleksiy (UKR) / Araújo Adriano (BRA)
♦Kata ~ Male 50yrs & over [1st] Kok Andrè (RSA) [2nd] Bortels Eric (BEL) [3rd] Prinsloo Kobus (RSA) / Chazarra_Moll Manuel_Alfredo (ESP)
♦Kata ~ Mixed 08-09yrs [1st] Shimada Tomohiro (JPN) [2nd] Witte Franziska (GER) [3rd] Christie-Scott Mackenzie (SCO) / Cope Ewan (SCO)
♦Koten Kata ~ Mixed 08-12yrs [1st] Baron Grace (ENG) [2nd] Östlund Victor (SWE) [3rd] Pohle Luisa (GER) / Poole Eilidh (SCO)
♦Koten Kata ~ Mixed 13-17yrs [1st] Stembridge Lacie (ENG) [2nd] Sinclair Jamie (SCO) [3rd] Poole Rhuraidh (SCO) / Reeve Rowan (ENG)
♦Koten Kata ~ Mixed 18-49yrs [1st] Onishi Naoko (JPN) [2nd] Steggles Robert (SCO) [3rd] Huneault Jessica (CAN) / Lamb Lee (ENG)
♦Koten Kata ~ Mixed 50yrs & over [1st] Kok Andrè (RSA) [2nd] Molina_Sánchez Gonzalo (ESP) [3rd] Prinsloo Kobus (RSA) / Karavan Volodymyr (UKR)
♦Team Kata ~ Female 14-16yrs [1st] JKS England (ENG) <Bannister Amber / Howarth Sarah / Stembridge Lacie> [2nd] JKS Italia D (ITA) <Biagini Alessia / Auddino Luana / Rodigari Naomi> [3rd] Scotland (SCO) <Cleary Taya / Jones Eilidh / Poole Eilidh> / JKS Israel 2 (ISR) <Hakimi Tal / Lev Reut / Perlmuter Arbel>
♦Team Kata ~ Female 20yrs & over [1st] Japan (JPN) <Someya Kayo / Okamoto Saori / Someya Mayumi> [2nd] JKS England (ENG) <Bannister Amber / Barker Emma / Stembridge Lacie> [3rd] JKS Italia C (ITA) <Gemello Norma / Ferro Alessia / Raab Stephanie> / JKS Ukraine (UKR) <Gvozdieva Nataliia / Lavrova Galyna / Parkhomenko Helena>
♦Team Kata ~ Male 14-16yrs [1st] JKS España / Spain 1 (ESP) <Alberola_García Adrian / Amoros_Martinez Juan / López_López Jordi> [2nd] JKS Israel 1 (ISR) <Binderman Dolev / Kish Tamir / Ziv Nir> [3rd] JKS England (ENG) <Harrison James / Jaremko Steven / Reeve Rowan> / JKS Ukraine (UKR) <Bereza Egor / Dahlarov Artem / Horbunov Nazar>
♦Team Kata ~ Male 17-19yrs [1st] JKS Italia B (ITA) <Dellagaren Shon / Domolo Edoardo / Avaro Federico> [2nd] Scotland (SCO) <Gibson Jack / Simpson Jamie / Sinclair Jamie> [3rd] JKS Shotojuku India (IND) <Gogoi Pankaj / Konwar Dipankar / Phukan Santanu>
♦Team Kata ~ Male 20yrs & over [1st] Japan (JPN) <Toyama Shohei / Nagaki Shinji / Arimoto Koji> [2nd] JKS Italia A (ITA) <Vetrugno Simone / Panfilio Diego / Arlotti Cristian> [3rd] JKS England (ENG) <Lamb Lee / Santos Johann / Weatherley Jordan> / JKS France Nord (FRA) <Durand Arnaud / Durand Fabrice / Fournier Florian>
♦Team Kata ~ Mixed 08-10yrs [1st] Scotland Boys (SCO) <Murphy Joshua / Beveridge Aiden / Woods Jack> [2nd] Scotland Girls (SCO) <McFarlane Ruby / Atherton Lindsay / Foley Marisa> [3rd] /
♦Team Kata ~ Mixed 11-13yrs [1st] JKS England (ENG) <Hird Joe / Harrison James / Gough John> [2nd] Scotland (SCO) <McGillivray Murray / Todd Rory / Woods Ben> [3rd] Team Kata Estonia (EST) <Ütt Markus / Rahnel Georg_Harald / Mets Mihkel> / JKS Ireland (IRL) <Doherty Natasha / Dolan Emma / Smith Rachel>
♦Wheelchair Kata ~ Mixed [1st] Sakai Hajime (JPN) [2nd] Smeets Geert (BEL) [3rd] Harka Jozsef (HUN) / Billen Filip (BEL)

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.