WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

The 7th EAKF Senior Championships & 7th EAKF Junior & Cadet Championships

The 7th EAKF Senior Championships & 7th EAKF Junior & Cadet Championships
(2017/5/20-21 Macau)

#Cadet
♦Cadet Male Individual Kumite -52kg [1st] Cheng Hui Pan(HKG) [2nd] Sakai Kenta (JPN) [3rd] Chou Yu-Cheng (TPE)
♦Cadet Male Individual Kumite -57kg [1st] Chung Meng-Yu (TPE) [2nd] Ng Ho Chun (HKG)
♦Cadet Male Individual Kumite -63kg [1st] Gan Zhenpeng (CHN) [2nd] Ikeda Soichiro (JPN) [3rd] Tong Yu-Cheng (TPE)
♦Cadet Male Individual Kumite -70kg [1st] Kitashiro Ryoma (JPN) [2nd] Wu Cheng-En (TPE)
♦Cadet Male Individual Kumite +70kg [1st] Chen Xiaodong (CHN) [2nd] Chen Chih-Hsiang (TPE)
♦Cadet Female Individual Kumite -47kg [1st] Hosoi Hana (JPN)
♦Cadet Female Individual Kumite -54kg [1st] Nakagawa Marin (JPN) [2nd] Shih Ai-Chi (TPE)
♦Cadet Female Individual Kumite +54kg [1st] Sawashima Sakura (JPN) [2nd] Se Ri Jong (PRK) [3rd] Huang Po-Chih (TPE) / Chow Hei Wood (HKG)
♦Cadet Male Individual Kata [1st] Abe Sakichi (JPN) [2nd] Tang Yu Hin (HKG) [3rd] Lin Ting-Hung (TPE)
♦Cadet Female Individual Kata [1st] Ohuchi Mirisa (JPN) [2nd] Lee Hsing-Yi (TPE) [3rd] Lok Wai Kiu (HKG)

#Junior
♦Junior Male Individual Kumite -55kg [1st] Chau Ka Him (HKG) [2nd] Lin Yu-Chun (TPE)
♦Junior Male Individual Kumite -61kg [1st] Minami Yunosuke (JPN) [2nd] Ni Jr-Jing (TPE) [3rd] An Gwangmin (KOR)
♦Junior Male Individual Kumite -68kg [1st] Shih Cheng-Chung (TPE) [2nd] Leong On Tek (MAC) [3rd] Chung Ho Wing (HKG) / Ikezawa Kai (JPN)
♦Junior Male Individual Kumite -76kg [1st] Han Chi-Hsien(TPE) [2nd] Naganuma Toshiki (JPN)
♦Junior Male Individual Kumite +76kg [1st] Watanabe Genrai (JPN) [2nd] Park Jinhyuk (KOR) [3rd] Hsu Hsia-Chou (TPE)
♦Junior Female Individual Kumite -48kg [1st] Shima Airi (JPN) [2nd] Wang Shasha (CHN) [3rd] Hsiao Pei-Yu (TPE)
♦Junior Female Individual Kumite -53kg [1st] Fujita Ruri (JPN) [2nd] Wei Yuchun (CHN)
♦Junior Female Individual Kumite -59kg [1st] Yazawa Sumika (JPN) [2nd] Hung Feng-Pin (TPE) [3rd] Zhu Yunge (CHN)
♦Junior Female Individual Kumite +59kg [1st] Sawae Yuzuki (JPN)
♦Junior Male Individual Kata [1st] Chiang Ming-Sheng (TPE) [2nd] Li Chi Kong (HKG) [3rd] Funada Aoi (JPN)
♦Junior Female Individual Kata [1st] Kokubo Urara (JPN) [2nd] Lo Sum Man (HKG) [3rd] Chiu Ching-Wen (TPE)

#Senior
♦Senior Male Individual Kumite -55kg [1st] Fuke Seishiro (JPN) [2nd] Huang Tzu-Heng (TPE) [3rd] Wai Kwok Ying (HKG) / Gu Ju Yeong (KOR)
♦Senior Male Individual Kumite -60kg [1st] Lee Ji Hwan (KOR) [2nd] Lee Chun Ho (HKG) [3rd] Liu Chung-Chiang (TPE) / Kamogawa Kojiro (JPN)
♦Senior Male Individual Kumite -67kg [1st] Funahashi Masamichi (JPN) [2nd] Pan Po-Shen (TPE) [3rd] Lau Chi Hang (HKG)
♦Junior Male Individual Kumite -75kg [1st] Mori Yuta (JPN) [2nd] Lee Chung Fai (HKG) [3rd] Kong Lingkun (CHN) / Lee Geunchan (KOR)
♦Senior Male Individual Kumite -84kg [1st] Koike Makoto (JPN) [2nd] Jang Min Soo (KOR) [3rd] Wu Chun-Wei (TPE)
♦Senior Male Individual Kumite +84kg [1st] Iisaku Yutaro (JPN) [2nd] Wang Yung-Chi (TPE) [3rd] Lou Wai Kit (MAC) / Kim Rak Won (KOR)
♦Senior Female Individual Kumite -50kg [1st] Tadano Ayaka (JPN) [2nd] Gu Shiau-Shuang (TPE) [3rd] Fong Man Wai (MAC) / Tsang Yee Ting (HKG)
♦Senior Female Individual Kumite -55kg [1st] Ma Man Sum(HKG) [2nd] Wong Sok I (MAC) [3rd] Hsu Wei Ning (TPE) / Xu Jiaqi (CHN)
♦Senior Female Individual Kumite -61kg [1st] Iwato Misa (JPN) [2nd] Kao Ching Hsiu (TPE) [3rd] Jiang Lingyu (CHN) / Ji Ryon Ko (PRK)
♦Senior Female Individual Kumite -68kg [1st] Nakae Maya (JPN) [2nd] Shin Su Jung (KOR) [3rd] Chao Jou (TPE) / Wong Cheuk Lee(HKG)
♦Senior Female Individual Kumite +68kg [1st] Saito Ayaka (JPN) [2nd] Pereira Carion Paula Cristina (MAC)
♦Senior Male Team Kumite [1st] Jpn M Team Kumite (JPN) [2nd] Chinese Taipei (TPE) [3rd] Korea (KOR) / Male Team Kumite – Hkg (HKG)
♦Senior Female Team Kumite [1st] Jpn F Team Kumite (JPN) [2nd] Chinese Taipei (TPE) [3rd] China Team (CHN) / Macau (MAC)
♦Senior Male Individual Kata [1st] Hayashida Chikashi (JPN) [2nd] Wang Yi-Ta (TPE) [3rd] Cheng Tsz Man Chris(HKG) / Park Heejun (KOR)
♦Senior Female Individual Kata [1st] Lau Mo Sheung Grace (HKG) [2nd] Ono Hikaru (JPN) [3rd] Sou Soi Lam (MAC) / Chien Hui-Hsuan (TPE)
♦Senior Male Team Kata [1st] Jpn Kata Male (JPN) [2nd] China Team (CHN)
♦Senior Female Team Kata [1st] Jpn F Team Kata (JPN) [2nd] Female Team Kata – Hkg (HKG)

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.