WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

10th World Cadet, Junior & U21 Karate Championships

10th World Cadet, Junior & U21 Karate Championships
(2017/10/25-29 Tenerife, Spain)

#Kumite
♦Male Under21 -60kg [1st] Kozaki Yugo (JPN) [2nd] Saymatov Sadriddin (UZB) [3rd] Samdan Eray (TUR) / Salama Malek (EGY)
♦Male Under21 -67kg [1st] Nakano Soichiro (JPN) [2nd] Mohamed Moamen (EGY) [3rd] Tamas Ferdinand (HUN) / Hodzic Mario (MNE)
♦Male Under21 -75kg[1st] Martina Michele (ITA)[2nd] Thorpe Mitchell (ENG)[3rd] Sen Fatih (TUR) / Artamonov Pavel (EST)
♦Male Under21 -84kg[1st] Elmasry Ahmed (EGY)[2nd] Da Costa Jessie (FRA)[3rd] Ghararizadeh Mahani Mahdi (IRI) / Toroshanko Andriy (UKR)
♦Male Under21 +84kg [1st] Yamanoglu Alparslan (TUR) [2nd] Marino Simone (ITA) [3rd] Jewell Brandon (ENG) / Martinez Velilla Marcos (ESP)
♦Female Under21 -50kg [1st] Gomez Morales Nadia (ESP) [2nd] Bahmanyar Estalkhbejari Sara (IRI) [3rd] Terrero Alcantara Thalia (DOM) / Azumi Sayo (JPN)
♦Female Under21 -55kg [1st] _Bagheri Avishan (IRI) [2nd] Caceres Quinonero Marina (ESP) [3rd] Ding Jiamei (CHN) / Pekmezoglu Asena (TUR)
♦Female Under21 -61kg[1st] Philippe Gwendoline (FRA)[2nd] Sirosh Ielyzaveta (UKR)[3rd] Miggou Anna (GER) / Nilsson Anna-Johanna (SWE)
♦Female Under21 -68kg[1st] Avazeri Lea (FRA)[2nd] Cuervo Baute Marianth (VEN)[3rd] Abdelaziz Feryal (EGY) / Ramos Akita Sachiko Paulina (MEX)
♦Female Under21 +68kg [1st] Sugimoto Risa (JPN) [2nd] Ziller Lora (AUT) [3rd] Aliyeva Farida (AZE) / Torres Garcia Maria (ESP)
♦Male Junior -55kg [1st] Landi Matteo (ITA) [2nd] Wahyu Mukti (INA) [3rd] Yamaoka Masaki (JPN) / Sharafutdinov Ernest (RUS)
♦Male Junior -61kg [1st] Baitureyev Yerkinbek (KAZ) [2nd] Bakhshaliyev Hummat (AZE) [3rd] Minami Yunosuke (JPN) / Khoubrou Ghasem (IRI)
♦Male Junior -68kg[1st] Abdelgawad Abdalla Hesham (EGY) [2nd] Ruggiero Rosario (ITA) [3rd] Akkurt Eren (TUR) / Cizo Kilian (FRA)
♦Male Junior -76kg[1st] Sedaghat Tekantapeh Barbod (IRI) [2nd] Ech-Chaabi Nabil (MAR) [3rd] Mohamed Omar Ashraf (EGY) / Bulut Enes (TUR)
♦Male Junior +76kg[1st] Shimada Rikito (JPN) [2nd] Nikohemmat Majid (IRI) [3rd] Tynysbek Nurtiles (KAZ) / Ibanez Saenz-Torre Jose Rafael (ESP)
♦Female Junior -48kg [1st] Salama Reem Ahmed (EGY) [2nd] Teymurova Fidan (AZE) [3rd] Valsan Louloa (FRA) / Malone Madison (USA)
♦Female Junior -53kg[1st] Elshafi Salma (EGY)[2nd] Ocak Damla (TUR)[3rd] Barros Tania (POR) / Shima Airi (JPN)
♦Female Junior -59kg[1st] Nelting Kimberly (LUX) [2nd] Goranova Ivet (BUL) [3rd] Hope Charlotte (ENG) / Lelis Mariana (POR)
♦Female Junior +59kg[1st] Berultseva Sofya (KAZ) [2nd] Schroeter Madeleine (GER) [3rd] Isaeva Victoria (RUS) / Okila Menna Shaaban (EGY)
♦Male Cadet -52kg[1st] Sakai Kenta (JPN) [2nd] Mohamed Mohamed Salah (EGY) [3rd] Hari Sankar Sureeya Sankar (MAS) / Luciano Carmine (ITA)
♦Male Cadet -57kg[1st] Almalki Nawaf (KSA) [2nd] Nasyrov Radmir (RUS) [3rd] Farajikouhikheili Alireza (IRI) / Taniguchi Akimichi (JPN)
♦Male Cadet -63kg[1st] Uchino Shota (JPN) [2nd] Boegelund Lasse (DEN) [3rd] Szewczyk Krzysztof (POL) / Mohamed Abdelrahman (EGY)
♦Male Cadet -70kg[1st] Boskovic Bojan (MNE) [2nd] Dos Santos Andre (BRA) [3rd] Kataoka Taiki (JPN) / Sufyani Sanad (KSA)
♦Male Cadet +70kg[1st] Godthjaelp Petersen Frederik (DEN) [2nd] Nunez Benjamin (CHI) [3rd] Liavonchyk Artsem (BLR) / Dedovic Munib (BIH)
♦Female Cadet -47kg[1st] Okazaki Aika (THA) [2nd] Voegelin Amelie (SUI) [3rd] Alifia Ummul Khasanah (INA) / Hurenko Polina (MDA)
♦Female Cadet -54kg[1st] Perovic Ivana (SRB) [2nd] Kamenova Ivana (BUL) [3rd] Zimnikovalova Zoja (SVK) / Vashchyshyn Viktoriya (UKR)
♦Female Cadet +54kg[1st] Sawashima Sakura (JPN) [2nd] Handelsby Nora Benedicte (NOR)[3rd] Jovanovic Milena (MNE) / Nuic Petra (CRO)

#Kata
♦Male Kata U21 [1st] Pereda Elorduy Xabier (ESP) [2nd] Goktas Emre Vefa (TUR) [3rd] Yamanaka Nozomi (JPN) / Tranier Loick (FRA)
♦Female Kata U21[1st] Rodriguez Encabo Lidia (ESP) [2nd] Bozan Dilara (TUR) [3rd] Wieninger Kristin (AUT) / Agalmam Sanae (MAR)
♦Male Kata Junior[1st] Funada Aoi (JPN) [2nd] Ivan Fairuz Taher (INA) [3rd] Elghobashy Mostafa (EGY) / Ruiz Torre Martin (ESP)
♦Female Kata Junior[1st] Morimoto Rina (JPN) [2nd] Bahledova Patricia (AUT) [3rd] Amato Carolina (ITA) / Jamal Hadiseh (IRI)
♦Male Kata Cadet [1st] Ozdemir Enes (TUR) [2nd] Hibi Yuta (JPN) [3rd] Mahmoudi Ahmad Reza (IRI) / Garcia Cuadrado Oscar (ESP)
♦Female Kata Cadet [1st] Ohuchi Mirisa (JPN) [2nd] Celo Funda (AUT) [3rd] Novo Younmi (BEL) / Sewidan Nourhan (EGY)
♦Male Team Kata Cadet/Junior [1st] Turkey[2nd] Egypt[3rd] Malaysia/Spain
♦Female Team Kata Cadet/Junior [1st] Egypt[2nd] Spain[3rd] Iran/Russia

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.