WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

17th AKF Cadet & Junior, U-21 Championships

17th AKF Cadet & Junior, U-21 Championships
(2018/5/11-13 Okinawa, Japan)

#Cadet
♦Cadet Kumite Male -52kg [1st] Hari Sankar Sureeya Sankar (MAS) [2nd] Matsumura Kotetsu (JPN) [3rd] Sahabuddin Muhammad Ardinan (INA) / Karimikelayeh Morteza (IRI)
♦Cadet Kumite Male -57kg [1st] Khedri Hossein (IRI) [2nd] Almalki Ahmed (KSA) [3rd] Salavat Bekarys (KAZ) / Sivanesan Geerijaieswaran Pillai (MAS)
♦Cadet Kumite Male -63kg [1st] Davoudiiman Erfan (IRI) [2nd] Yamanaka Yuto (JPN) [3rd] Kemapunya Nontaphat (THA) / Wu Ting-Feng (TPE)
♦Cadet Kumite Male -70kg [1st] Kulazhan Olzhas (KAZ) [2nd] Basiri Kamran (IRI) [3rd] Sufyani Sanad (KSA) / Kataoka Taiki (JPN)
♦Cadet Kumite Male +70kg [1st] Abu Qaoud Zaki (JOR) [2nd] Chen Chih-Hsiang (TPE) [3rd] Kitashiro Ryoma (JPN) / Esmaeili Seighaldehi Hossein (IRI)
♦Cadet Kumite Female -47kg [1st] Mohsenianghadikolaei Masoumeh (IRI) [2nd] Yonemori Nonoko (JPN) [3rd] Klaibandit Rattanaporn (THA) / Sharma Shruti (IND)
♦Cadet Kumite Female -54kg [1st] Nakagawa Marin (JPN) [2nd] Pham Thi Hoa (VIE) [3rd] Rudakova Valeriya (KAZ) / Mughnii Fadhilah (INA)
♦Cadet Kumite Female +54kg [1st] Khasaif Fatma (UAE) [2nd] Hoang Thi My Tam (VIE) [3rd] Julamanova Kamilya (KAZ) / Debora Jessica Tety (INA)
♦Cadet Kata Male [1st] Abe Sakichi (JPN) [2nd] Mortada Ahmad (LIB) [3rd] Tang Yu Hin (HKG) / Zare Lakeh Dizaji Matin (IRI)
♦Cadet Kata Female [1st] Yamada Nodoka (JPN) [2nd] Koshkarbayeva Liya (KAZ) [3rd] Hosseini Zeynabalsadat (IRI) / Nguyen Ngoc Tram (VIE)

#Junior
♦Junior Kumite Male -55kg [1st] Muhammad Arsyal (INA) [2nd] Bolat Meiirbek (KAZ) [3rd] Almalki Nawaf (KSA) / Heydariyasavoli Alireza (IRI)
♦Junior Kumite Male -61kg [1st] Hammad Abdallah (JOR) [2nd] Marat Azamat (KAZ) [3rd] Farajikouhikheili Alireza (IRI) / Tursunmakhammatov Shokhrukhbek (UZB)
♦Junior Kumite Male -68kg [1st] Batyrgali Abilmansur (KAZ) [2nd] Mirzaeigharakheyli Abolfazl (IRI) [3rd] Juraev Saidislom (UZB) / Dwi Maulana Bagus Yudha (INA)
♦Junior Kumite Male -76kg [1st] Sakiyama Keisei (JPN) [2nd] Han Chi-Hsien (TPE) [3rd] Alyamani Yousef (QAT) / Alkarni Mohammed (KSA)
♦Junior Kumite Male +76kg [1st] Alazmi Omar (KSA) [2nd] Mohammadi Navid (IRI) [3rd] Muratov Almat (KAZ) / Boymukhammedov Shakhzodjon (UZB)
♦Junior Kumite Female -48kg [1st] Tahata Rinka (JPN) [2nd] Li Jia-Jie (TPE) [3rd] Okazaki Aika (THA) / Takhirova Nargiza (UZB)
♦Junior Kumite Female -53kg [1st] Khonakdartarsi Fatemeh (IRI) [2nd] Kullawanich Suchawalee (THA) [3rd] Amelza Fiftari (INA) / Alikulova Dildora (UZB)
♦Junior Kumite Female -59kg [1st] Tangleing Neeranuch (THA) [2nd] Heydariozomcheloei Mobina (IRI) [3rd] Ho Thi Ha (VIE) / Sakaji Kokoro (JPN)
♦Junior Kumite Female +59kg [1st] Altooni Negin (IRI) [2nd] Sawashima Sakura (JPN) [3rd] Kanay Assel (KAZ) / Alameri Sarah (UAE)
♦Junior Kata Male [1st] Funada Aoi (JPN) [2nd] Chiang Ming-Sheng (TPE) [3rd] Yong Kojiro (MAS) / Li Chi Kong (HKG)
♦Junior Kata Female [1st] Ohuchi Mirisa (JPN) [2nd] Nguyen Thi Phuong (VIE) [3rd] Pgv Sashenka (SRI) / Jamal Hadiseh (IRI)
♦Junior Kata Team Male [1st] Malaysia (MAS) [2nd] K.S.A Kata Team (KSA) [3rd] India (IND) / Indonesia (INA)
♦Junior Kata Team Female [1st] Vietnam Team (VIE) [2nd] India Female Team Kata (IND) [3rd] Sri Lanka (SRI) / Female Team Kata Malaysia (MAS)

#U-21
♦U-21 Kumite Male -60kg [1st] Shymyrbekov Daulet (KAZ) [2nd] Kajihara Tatsuto (JPN) [3rd] Tuygunov Bekzod (UZB) / Albasher Saud (KSA)
♦U-21 Kumite Male -67kg [1st] Nakano Soichiro (JPN) [2nd] Bexultan Mussa (KAZ) [3rd] Alzahrani Sultan (KSA) / Kanabkaew Teerapat (THA)
♦U-21 Kumite Male -75kg [1st] Sakiyama Yusei (JPN) [2nd] Lee Feng-Jen (TPE) [3rd] Karomi Faqih (INA) / Yeldashov Nurniyaz (KAZ)
♦ U-21 Kumite Male -84kg [1st] Alnashri Faraj (KSA) [2nd] Ma Zeyun (CHN) [3rd] Do Thanh Nhan (VIE) / Vishal Vishal (IND)
♦U-21 Kumite Male +84kg [1st] Daniel Daniel (INA) [2nd] Ukmatov Dimash (KAZ) [3rd] Ando Daiki (JPN) / Li Zihao (CHN)
♦U-21 Kumite Female -50kg [1st] Zhangbyrbay Moldir (KAZ) [2nd] Chung Ya-Chi (TPE) [3rd] Poovanesan Madhuri (MAS) / Fong Man Wai (MAC)
♦U-21 Kumite Female -55kg [1st] Ishiai Fumika (JPN) [2nd] Huang Ching (TPE) [3rd] Ding Jiamei (CHN) / Kaur Amritpal (IND)
♦U-21 Kumite Female -61kg [1st] Kujuro Yuki (JPN) [2nd] Cui Hewei (CHN) [3rd] Thi Ngoan Nguyen (VIE) / Rai Aster (NEP)
♦U-21 Kumite Female -68kg [1st] Budkina Alexandra (KAZ) [2nd] Misty Philip Pressy (MAS) [3rd] Gong Li (CHN) / Kikuchi Mizuki (JPN)
♦U-21 Kumite Female +68kg [1st] Sawae Yuzuki (JPN) [2nd] Li Qiaoqiao (CHN) [3rd] Anand Aananya (IND) / Jhang Hao-Ting (TPE)
♦U-21 Kata Male [1st] Yamanaka Nozomi (JPN) [2nd] Alasmari Mesfer (KSA) [3rd] Ooi San Hong (MAS) / Khuat Huy Thang (VIE)
♦U-21 Kata Female [1st] Ishibashi Saori (JPN) [2nd] Le Thi Khanh Ly (VIE) [3rd] Akhmetova Yevgeniya (KAZ) / Tararattanakul Monsicha (THA)

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.