WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

Karate1 Series A – Salzburg 2019

Karate1 Series A – Salzburg 2019
(2019/3/1-3 Salzburg, Austria)

#Kumite
♦Female Kumite -50Kg [1st] Tadano Ayaka (JPN) [2nd] Bahmanyar Sara (IRI) [3rd] Gu Shiau-Shuang (TPE) / Ozcelik Arapoglu Serap (TUR)
♦Female Kumite -55Kg [1st] Khaksar Taravat (IRI) [2nd] Toro Meneses Valentina (CHI) [3rd] Goranova Ivet(BUL) / Terliuga Anzhelika (UKR)
♦Female Kumite -61Kg [1st] Yin Xiaoyan (CHN) [2nd] Kujuro Yuki (JPN) [3rd] Lotfy Giana (EGY) / Pillarova Viktoria (SVK)
♦Female Kumite -68Kg [1st] Buchinger Alisa (AUT) [2nd] Quirici Elena (SUI) [3rd] Kneer Johanna (GER) / Melnyk Halyna (UKR)
♦Female Kumite +68Kg [1st] Aboualyazed Shymaa (EGY) [2nd] Saito Ayaka (JPN) [3rd] Berultseva Sofya (KAZ) / Tatarová Dominika (SVK)
♦Male Kumite -60Kg [1st] Assadilov Darkhan (KAZ) [2nd] Samdan Eray (TUR) [3rd] Salama Malek (EGY) / Alpysbay Kaisar (KAZ)
♦Male Kumite -67Kg [1st] Pokorny Stefan (AUT) [2nd] Elsawy Ali (EGY) [3rd] Bexultan Mussa (KAZ) / Maresca Luca (ITA)
♦Male Kumite -75Kg [1st] Harspataki Gabor (HUN) [2nd] El Sharaby Ezzat Ahmed Mohey (ITA) [3rd] Asgari Ghoncheh Bahman (IRI) / Hsu Wei-Chun (TPE)
♦Male Kumite -84Kg [1st] Khodabakhshi Mahdi (IRI) [2nd] Aktas Ugur (TUR) [3rd] Mamayev Aykhan (AZE) / Poorshab Zabihollah (IRI)
♦Male Kumite +84Kg [1st] Gurbanli Asiman (AZE) [2nd] Abazari Saleh (IRI) [3rd] Grinevich Andrei (BLR) / Horne Jonathan (GER)

#Kata
♦Female Kata [1st] Sanchez Jaime Sandra (ESP) [2nd] Shimizu Kiyou (JPN) [3rd] Eltemur Dilara (TUR) / Bottaro Viviana (ITA)
♦Male Kata [1st] Moto Kazumasa (JPN) [2nd] Quintero Capdevila Damian Hugo (ESP) [3rd] Nishiyama Kakeru (JPN) / Shimbaba Issei (JPN)
♦Female Team Kata [1st] Fijlkam Italy National Team Kata F (ITA) [2nd] Ronin Australia (AUS) [3rd] Portugal (POR) / Kata Female Team (ESP)
♦Male Team Kata [1st] Turkiye – Male Team Kata (TUR) [2nd] Malaysia (MAS) [3rd] Kuwait (KUW) / Ashiya Univ. (JPN)

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.