WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

18th AKF Cadet & Junior, U-21 Championships

18th AKF Cadet & Junior, U-21 Championships
(2019/4/26-28 Kota Kinabalu, Malaysia)

#Kumite
♦Cadet Kumite Male -52kg [1st] Ikeda Tokito (JPN) [2nd] Al Najjar Saeed (JOR) [3rd] Farran Raed (KSA) / Kaliana Sundram Thevendran (MAS)
♦Cadet Kumite Male -57kg [1st] Matsumura Kotetsu (JPN) [2nd] Pillai Sivanesan Pavithran (MAS) [3rd] Rattanaburi Worawut (THA) / Alameri Abdulaziz (UAE)
♦Cadet Kumite Male -63kg [1st] Tarnakin Nikita (KAZ) [2nd] Yamanaka Yuto (JPN) [3rd] Albakheet Omar (KSA) / Vijaya Kumar Logen (MAS)
♦Cadet Kumite Male -70kg [1st] Alotaibi Mutlaq (KSA) [2nd] Anarbekov Dias (KAZ) [3rd] Aljafari Mohammad (JOR) / Truong Quoc Tuan (VIE)
♦Cadet Kumite Male +70kg [1st] Abu Qaoud Zaki (JOR) [2nd] Ganiyev Alikhan (KAZ) [3rd] Albishi Zayed (KSA) / Ta Duy Anh (VIE)
♦Cadet Kumite Female -47kg [1st] Sakiyama Rin (JPN) [2nd] Mansour Leen (JOR) [3rd] Yerdaulet Asemgul (KAZ) / Wenno Syeriel Debora (INA)
♦Cadet Kumite Female -54kg [1st] Matsumura Ako (JPN) [2nd] Tsengel Nikol (KAZ) [3rd] Cuadra Rita Alexis (PHI) / Kieu Thi Quynh Nhu (VIE)
♦Cadet Kumite Female +54kg [1st] Sato Kotomi (JPN) [2nd] Julamanova Kamilya (KAZ) [3rd] Vu Thi Ngoc Thanh (VIE) / Almansoori Salwa (UAE)
♦Junior Kumite Male -55kg [1st] Hari Sankar Sureeya Sankar (MAS) [2nd] Akhadov Saiid (KAZ) [3rd] Alotaibi Mohammad (KUW) / Ning Chengbo (CHN)
♦Junior Kumite Male -61kg [1st] Alassiri Mohammed (KSA) [2nd] Kulazhan Olzhas (KAZ) [3rd] Hammad Abdallah (JOR) / Sivanesan Geerijaieswaran Pillai (MAS)
♦Junior Kumite Male -68kg [1st] Masarweh Hasan (JOR) [2nd] Batyrgali Abilmansur (KAZ) [3rd] Taniguchi Akimichi (JPN) / Fotoev Asadbek (TJK)
♦Junior Kumite Male -76kg [1st] Sakiyama Keisei (JPN) [2nd] Alwaher Yazan (JOR) [3rd] Safarov Umed (TJK) / Sufyani Sanad (KSA)
♦Junior Kumite Male +76kg [1st] Alkarni Mohammed (KSA) [2nd] Hirata Kyo (JPN) [3rd] Alsawalha Saleh (JOR) / Muratov Almat (KAZ)
♦Junior Kumite Female -48kg [1st] Okazaki Aika (JPN) [2nd] Chen Jiayi (CHN) [3rd] Anngraini Annisa Nur (INA) / Sharma Bobby (IND)
♦Junior Kumite Female -53kg [1st] Egamberdieva Bonu (UZB) [2nd] Wei Yuchun (CHN) [3rd] Amelza Fiftari (INA) / Toktagazy Aizere (KAZ)
♦Junior Kumite Female -59kg [1st] Hoang Thi My Tam (VIE) [2nd] Ali Rahaf (JOR) [3rd] Sakaji Kokoro (JPN) / Kanay Assel (KAZ)
♦Junior Kumite Female +59kg [1st] Khasaif Fatma (UAE) [2nd] Kang Xinyu (CHN) [3rd] Tagami Ichika (JPN) / Gamaethige Hiruni Samalya (SRI)
♦U-21 Kumite Male -55kg [1st] Almutairi Soltaan (KUW) [2nd] Alnajjar Omar (JOR) [3rd] Shi Leilei (CHN) / Timraliyev Darkhan (KAZ)
♦U-21 Kumite Male -60kg [1st] Bekzadayev Ilyas (KAZ) [2nd] Tuygunov Bekzod (UZB) [3rd] Alzuabi Meshari (KSA) / Ahmad Mohammad Fahed (JOR)
♦U-21 Kumite Male -67kg [1st] Kozaki Yugo (JPN) [2nd] Alzahrani Sultan (KSA) [3rd] Asilbek Madaminov (UZB) / Farhah Sultan (JOR)
♦U-21 Kumite Male -75kg [1st] Zhanbyr Beibarys (KAZ) [2nd] Araki Hiroki (JPN) [3rd] Akhmadjonov Firdavs (UZB) / Awais Muhammad (PAK)
♦U-21 Kumite Male -84kg [1st] Alazmi Omar (KSA) [2nd] Alhendal Ahmad (KUW) [3rd] Yoshimura Fumiya (JPN) / Zhumaliev Erbol (KGZ)
♦U-21 Kumite Male +84kg [1st] Somanroy Arulveeran (MAS) [2nd] Ueyama Daina (JPN) [3rd] Daghash Mousa (JOR) / Alotaibi Yousef (KUW)
♦U-21 Kumite Female -50kg [1st] Kobayashi Nao (JPN) [2nd] Poovanesan Madhuri (MAS) [3rd] Maswara Andi Mesyara Jerni (INA) / Chonn Srey Phea (CAM)
♦U-21 Kumite Female -55kg [1st] Kasahara Mahoko (JPN) [2nd] Rantika Trie (INA) [3rd] Das Durga (IND) / Dinh Thi Huong (VIE)
♦U-21 Kumite Female -61kg [1st] Ussenova Gulmira (KAZ) [2nd] Putri Iseldia Nicky Dwi Oktari (INA) [3rd] Butsuwan Maneevan (THA) / Narumiya Misaki (JPN)
♦U-21 Kumite Female -68kg [1st] Tangleing Neeranuch (THA) [2nd] Le Thi Thu Thao (VIE) [3rd] Cao Hanqi (CHN) / Sumi Toyomi (JPN)
♦U-21 Kumite Female +68kg [1st] Sawae Yuzuki (JPN) [2nd] Berultseva Sofya (KAZ) [3rd] Li Qiaoqiao (CHN) / Songklin Kewalin (THA)

#Kata
♦Cadet Kata Male [1st] Akiyoshi Yuto (JPN) [2nd] Simarmata Ocniel Juandi (INA) [3rd] Alforte Naoki Ben (PHI) / Hama Salih Binar (IRQ)
♦Cadet Kata Female [1st] Sato Kotomi (JPN) [2nd] Nguyen Ngoc Bich (VIE) [3rd] Pangilinan Sarah Kamijo (PHI) / Xia Tingting (CHN)
♦Junior Kata Male [1st] Aldeekan Dhari (KUW) [2nd] Funada Aoi (JPN) [3rd] Fong Man Hou (MAC) / Taher Ivan Fairuz (INA)
♦Junior Kata Female [1st] Ohuchi Mirisa (JPN) [2nd] Luu Thi Thu Uyen (VIE) [3rd] Ichwan Rezqy Dinda Amaliah (INA) / Alforte Sakura Ben (PHI)
♦Junior Kata Team Male [1st] JPN Junior M Team (JPN) [2nd] Iraq Team Kata (IRQ) [3rd] Malaysia (MAS) / Chinese Taipei (TPE)
♦Junior Kata Team Female [1st] Viet Nam Karate Team (VIE) [2nd] JPN J F Team Kata (JPN) [3rd] China (CHN) / Indonesia (INA)
♦U-21 Kata Male [1st] Ooi San Hong (MAS) [2nd] Kikuchi Ryonosuke (JPN) [3rd] Li Chi Kong (HKG) / Andinudin Laode (INA)
♦U-21 Kata Female [1st] Ishibashi Saori (JPN) [2nd] Nguyen Thi Phuong (VIE) [3rd] Nur Rizka Fauziah (INA) / Ariana Lim Junyi (MAS)

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.