WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

11th World Cadet, Junior & U21 Karate Championships

11th World Cadet, Junior & U21 Karate Championships
(2019/10/23-27 Santiago, Chile)

#Under 21
♦U21 Kumite Male -60Kg [1st] Xenos Christos-Stefanos (GRE) [2nd] Alzuabi Meshari (KSA) [3rd] Baitureyev Yerkinbek (KAZ) / Mohamed Moamen (EGY)
♦U21 Kumite Male -67Kg [1st] Batyrgali Abilmansur (KAZ) [2nd] Ozer Omer Abdurrahim (TUR) [3rd] Alami Anass (MAR) / Abdelgawad Abdalla Hesham (EGY)
♦U21 Kumite Male -75Kg [1st] Sekouri Yassine (MAR) [2nd] Turulja Hamza (BIH) [3rd] Abdelaziz Abdalla Mamduh (EGY) / Cizo Kilian (FRA)
♦U21 Kumite Male -84Kg [1st] Slimani Thameur (TUN) [2nd] Abdesselem Raybak (FRA) [3rd] Badawy Youssef (EGY) / Gok Samed (TUR)
♦U21 Kumite Male 84+Kg [1st] Mahmoud Taha Tarek (EGY) [2nd] Filali Mehdi (FRA) [3rd] Carr Brandon (ENG) / El Bahry Mohammed (MAR)
♦U21 Kumite Female -50 Kg [1st] Ahmed Niswa (FRA) [2nd] Elhayti Chaimae (MAR) [3rd] Palashevska Yuliia (UKR) / Elik Rabia (TUR)
♦U21 Kumite Female -55Kg [1st] Toro Meneses Valentina (CHI) [2nd] Demirturk Gulsen (TUR) [3rd] Youssef Ahlam (EGY) / Sokk Anna (EST)
♦U21 Kumite Female -61Kg [1st] Philippe Gwendoline (FRA) [2nd] Mangiacapra Alessandra (ITA) [3rd] Chajai Fatima-Zahra (MAR) / Shostak Diana (UKR)
♦U21 Kumite Female -68Kg [1st] Abdelaziz Feryal (EGY) [2nd] Isaeva Victoria (RUS) [3rd] Van Wyk Danielle (RSA) / Lingl Skylar (USA)
♦U21 Kumite Female 68+Kg [1st] Lesjak Lucija (CRO) [2nd] Ziller Lora (AUT) [3rd] Khalimova Sunita (RUS) / Rodriguez Marique Nomis (VEN)
♦U21 Kata Male [1st] Chinen Rey (USA) [2nd] Duran Kutluhan (TUR) [3rd] Sutiagin Konstantin (RUS) / San Hong Ooi (MAS)
♦U21 Kata Female [1st] Garcia Lozano Marta (ESP) [2nd] Casale Carola (ITA) [3rd] En-Nesyry Aya (MAR) / Taily Helvetia (FRA)

#Junior
♦Junior Kumite Male -55Kg [1st] Helassa Ayoub Anis (ALG) [2nd] Jina Abdel Ali (MAR) [3rd] Ghaith Afeef (JOR) / Huseynov Sultan (AZE)
♦Junior Kumite Male -61Kg [1st] Lotfy Ahmed Aiman (EGY) [2nd] Mammadli Huseyn (AZE) [3rd] Smart Jacob (SCO) / Hammad Abdallah (JOR)
♦Junior Kumite Male -68Kg [1st] Boskovic Bojan (MNE) [2nd] Gretskii Daniil (RUS) [3rd] De Vivo Daniele (ITA) / Masarweh Hasan (JOR)
♦Junior Kumite Male -76Kg [1st] Sriti Mehdi (MAR) [2nd] Guerra Diego (CHI) [3rd] Mansour Mahmoud Gaber (EGY) / Huseynzade Huseyn (AZE)
♦Junior Kumite Male 76+Kg [1st] Mohamed Hazem Ahmed (EGY) [2nd] Nunez Benjamin (CHI) [3rd] Alvarez Aviles Antonio Angel (ESP) / Sobkowiak Dawid (POL)
♦Junior Kumite Female -48Kg [1st] Elgewily Yasmin Nasr (EGY) [2nd] Grigoreva Elizaveta (RUS) [3rd] Grujic Aleksandra (AUT) / Soulier Margot (FRA)
♦Junior Kumite Female -53Kg [1st] Charif Assma (FRA) [2nd] Kamenova Ivana (BUL) [3rd] Batakujevic Erika (DEN) / Gurenko Polina (AZE)
♦Junior Kumite Female -59Kg [1st] Perovic Ivana (SRB) [2nd] Handelsby Nora Benedicte (NOR) [3rd] Elisabeth Emma Marie (FRA) / Bazeliuk Oksana (UKR)
♦Junior Kumite Female 59+Kg [1st] Vukovic Marina (AUT) [2nd] Golubeva Valeriia (RUS) [3rd] Junner Niamh (SCO) / Aboshowyka Nour Ehab (EGY)
♦Junior Kata Male [1st] Ghinami Alessio (ITA) [2nd] Ozdemir Enes (TUR) [3rd] Ghaly Karim Waleed (EGY) / Garcia Cuadrado Oscar (ESP)
♦Junior Kata Female [1st] Yilmaz Ayse (TUR) [2nd] Marzella Sekar Damayanti (INA) [3rd] Alforte Sakura (PHI) / Celo Funda (AUT)

#Cadet
♦Cadet Kumite Male -52Kg [1st] Al Najjar Saeed (JOR) [2nd] Oezdemir Muhammed (GER) [3rd] Kostov Bojan (MKD) / Hellal Amine (FRA)
♦Cadet Kumite Male -57Kg [1st] Dziuda Dominik (POL) [2nd] Kurt Enes Fatih (TUR) [3rd] Carrasco Ivan (CHI) / Mikulic Nemanja (MNE)
♦Cadet Kumite Male -63Kg [1st] Yurur Omer Faruk (TUR) [2nd] Stepanovs Arturs (LAT) [3rd] Mukhat Aidos (KAZ) / Tlili Ahmed Rayane (TUN)
♦Cadet Kumite Male -70Kg [1st] Aljafari Mohammad (JOR) [2nd] Ghonem Hossam (EGY) [3rd] Melo Vasco (POR) / Shevchenko Viktor (UKR)
♦Cadet Kumite Male 70+Kg [1st] Small Ethan (CAN) [2nd] Shamoun Ibrahim (JOR) [3rd] Kokovurov Konstantin (RUS) / Genc Kadir Furkan (TUR)
♦Cadet Kumite Female -47Kg [1st] Ozdemir Muserref (TUR) [2nd] Sorour Fatma (EGY) [3rd] Yerdaulet Asemgul (KAZ) / Mansour Leen (JOR)
♦Cadet Kumite Female -54Kg [1st] Hassan Basmala (EGY) [2nd] Vlasakova Adela (SVK) [3rd] Benchbab Sawsane (MAR) / Lobato Sanchez Iona (ESP)
♦Cadet Kumite Female 54+Kg [1st] Ouhra Aya (MAR) [2nd] Chrysopoulou Konstantina (GRE) [3rd] Aksoy Sudenur (TUR) / Lisac Laura (CRO)
♦Cadet Kata Male [1st] Kaynar Furkan (TUR) [2nd] Hussein Mohamed Hussein (EGY) [3rd] Amantaiuly Rauan (KAZ) / Zambrano Fernando (VEN)
♦Cadet Kata Female [1st] Inzoli Sonia (ITA) [2nd] Turemen Damla Su (TUR) [3rd] Perez Alvez Azahara (ESP) / Celo Isra (AUT)

#Cadet/Junior (Team)
♦Kata Team Cadet and Junior Male [1st] Egypt (EGY) [2nd] United States (USA) [3rd] France (FRA) / Spain (ESP)
♦Kata Team Cadet and Junior Female [1st] Spain (ESP) [2nd] Egypt (EGY) [3rd] Turkey (TUR) / France (FRA)

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.