WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

Karate1 Premier League – Dubai 2020

Karate1 Premier League – Dubai 2020
(2020/2/14-16 Dubai, United Arab Emirates)

#Kumite
♦Female Kumite -50Kg [1st] Ozcelik Arapoglu Serap (TUR) [2nd] Gomez Morales Nadia (ESP) [3rd] Bahmanyar Sara (IRI) / Plank Bettina (AUT)
♦Female Kumite -55Kg [1st] Terliuga Anzhelika (UKR) [2nd] Attia Yassmin (EGY) [3rd] Messerschmidt Jana (GER) / Yakan Tuba (TUR)
♦Female Kumite -61Kg [1st] Yin Xiaoyan (CHN) [2nd] Alesaadi Shima (IRI) [3rd] Lotfy Giana (EGY) / Alipourkeshka Rozita (IRI)
♦Female Kumite -68Kg [1st] Gong Li (CHN) [2nd] Abdelaziz Feryal (EGY) [3rd] Zaretska Irina (AZE) / Quirici Elena (SUI)
♦Female Kumite +68Kg [1st] Hocaoglu Akyol Meltem (TUR) [2nd] Abouel Yazed Shymaa (EGY) [3rd] Palacio Gonzalez Laura (ESP) / Okila Menna Shaaban (EGY)
♦Male Kumite -60Kg [1st] Crescenzo Angelo (ITA) [2nd] Assadilov Darkhan (KAZ) [3rd] Arifi Orges (ALB) / Xenos Christos-Stefanos (GRE)
♦Male Kumite -67Kg [1st] Dacosta Steven (FRA) [2nd] Figueira Vinicius (BRA) [3rd] Ngamphuengphit Supa (THA) / Uygur Burak (TUR)
♦Male Kumite -75Kg [1st] Aghayev Rafael (AZE) [2nd] Busa Luigi (ITA) [3rd] Abdelaziz Abdalla (EGY) / Asgari Ghoncheh Bahman (IRI)
♦Male Kumite -84Kg [1st] Poorshab Zabihollah (IRI) [2nd] Yuldashev Daniyar (KAZ) [3rd] Khodabakhshi Mahdi (IRI) / Abdesselem Farouk (FRA)
♦Male Kumite +84Kg [1st] Horne Jonathan (GER) [2nd] Arkania Gogita (GEO) [3rd] Jacquet Dnylson (FRA) / Hamedi Tareg (KSA)

#Kata
♦Female Kata [1st] Sanchez Jaime Sandra (ESP) [2nd] Kokumai Sakura (USA) [3rd] Eltemur Dilara (TUR) / Lau Mo Sheung Grace (HKG)
♦Male Kata [1st] Quintero Capdevila Damian Hugo (ESP) [2nd] Diaz Antonio (VEN) [3rd] Ozdemir Enes (TUR) / Busato Mattia (ITA)
♦Female Team Kata [1st] Italy (ITA) [2nd] Spain (ESP) [3rd] Australia (AUS) / Peru (PER)
♦Male Team Kata [1st] Kuwait (KUW) [2nd] Spain (ESP) [3rd] Egypt (EGY) / Russia (RUS)

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.