WELLCOME TO THE KARATE-DO FAN PAGE

JKFan Japanese site

Web magazine JKFan
WKF
WKF Countries Member
Competition information
IOC relation
  • World Games
  • Sports Accord World Combat Games
  • OCA
    • ASIAN GAMES
  • PASO
    • PANAMERICAN GAMES
  • EOC
  • ANOCA
  • ONOC
WKF
  • World Karate Championships
  • World Jr&Cadet,-21 Championships
  • THE YOUTH CUP & CAMP
  • WKF Clubs World Cup
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
AKF
  • Asia Karate Championships
  • Asia Jr&Cadet,-21 Championships
EKF
  • European Karate Championships
  • European Jr&Cadet,-21 Championships
PKF
  • Panamerican Karate Championships
  • Panamerican Jr&Cadet,-21 Championships
  • 2011
  • 2012

Karate1 Premier League – Istanbul 2016

Karate1 Premier League – Istanbul 2016
(2016/9/3-4 Istanbul, Turkey)

#Kumite
♦Female Kumite -50Kg [1st] Ozcelik Serap (TUR) [2nd] Kryva Kateryna (UKR) [3rd] Segaran Shree Sharmin (MAS) / Yildiz Büsra (TUR)
♦Female Kumite -55Kg [1st] Wen Tzu Yun (TPE) [2nd] Tosun Busra (TUR) [3rd] Jefry Krishnan Syakilla Salni (MAS) / Pekmezoglu Talya (TUR)
♦Female Kumite -61Kg [1st] Ristic Tjasa (SLO) [2nd] Factos Jacquelin (ECU) [3rd] Yildiz Sahika (TUR) / Lenard Ana (CRO)
♦Female Kumite -68Kg [1st] Turan Busra Seyda (TUR) [2nd] Quirici Elena (SUI) [3rd] Panetsidou Vassiliki (GRE) / Rakovic Marina (MNE)
♦Female Kumite +68Kg [1st] Vidic Masa (CRO) [2nd] Hocaoglu Meltem (TUR) [3rd] Mirea Alexandrina (ROM) / Aliyeva Farida (AZE)
♦Male Kumite -60Kg [1st] Alharbi Abdullah (KSA) [2nd] Al Malki Emad (KSA) [3rd] Farzaliyev Firdovsi (AZE) / Guler Eyup (TUR)
♦Male Kumite -67Kg [1st] Yilmaz Muhammet Ali̇ (TUR) [2nd] Pataridze Davit (GEO) [3rd] Alkhathami Fahad (KSA) / Uygur Burak (TUR)
♦Male Kumite -75Kg [1st] Eltemur Erman (TUR) [2nd] Uygur Sabir Ahmet (TUR) [3rd] Alkhalifah Majed (KSA) / Aghayev Rafael (AZE)
♦Male Kumite -84Kg [1st] Aktas Ugur (TUR) [2nd] Hasanov Turgut (AZE) [3rd] Mamayev Aykhan (AZE) / Spasenovski Petar (MKD)
♦Male Kumite +84Kg [1st] Erkan Enes (TUR) [2nd] Heydarli Orkhan (AZE) [3rd] Gurbanli Asiman (AZE) / Jafarov Ali (AZE)

#Kata
♦Female Kata [1st] Sanchez Jaime Sandra (UAE) [2nd] Bagheri Bazardeh Negin (IRI) [3rd] Kilic Busranur (TUR) / Bozan Dilara (TUR)
♦Male Kata [1st] Sofuoglu Ali (TUR) [2nd] Ilgezdi Gokay (TUR) [3rd] Guta Adrian (ROM) / Goktas Emre Vefa (TUR)
♦Female Team Kata [1st] Female Team Kata (TUR) [2nd] Macedonia National Team (MKD) [3rd] Female Team Kata 2 (TUR) / Female Team Kata 3 (TUR)
♦Male Team Kata [1st] Male Team Kata 1 (TUR) [2nd] Male Team Kata 3 (TUR) [3rd] Male Team Kata 2 (TUR) / K.S.A Kata Team (KSA)

This entry was posted in NEWS. Bookmark the permalink.